OL-eksperter fra Institut for Idræt og Ernæring – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

Nyheder > Alle nyheder > OL-eksperter fra Insti...

03. august 2016

OL-eksperter fra Institut for Idræt og Ernæring

OL-eksperter

De Olympiske Lege står for døren, og i den anledning har Institut for Idræt og Ernæring ved Københavns Universitet udarbejdet en liste over en lang række af instituttets OL-eksperter.

Eksperterne besidder viden inden for alt fra OL-historie, doping, træningsfysiologi, performance-ernæring og sportspsykologi – og specifikke discipliner som håndbold, fodbold, svømning, roning og atletik.

De specifikke discipliner er markeret med fed.

Jens Bangsbo
Professor
Telefon: 2875 1623, mail: jbangsbo@nexs.ku.dk 

  • Fodbold
  • Løb (kort – og mellemdistancer)
  • Roning
  • Intervaltræning, muskeltræthed
  • Lovlige præstationsfremmende (ergogene stoffer)

Nikolai Nordsborg
Lektor
Telefon: 3532 1612 og 2875 1612, mail: nbn@nexs.ku.dk

  • Svømning
  • Løb (langdistance)
  • Cykling (landevej, mountainbike)
  • Triathlon
  • Træning: Muskeltræthed, Højdetræning
  • Præstationsfremmende (ergogene) stoffer: EPO-doping, lovlige ergogene stoffer; bagepulver, koffein, nitrat etc.

Anders Sjödin

Professor mso.

Telefon: 3533 2537 og +46 7353 7797 1, mail: amsj@nexs.ku.dk

  • Performance og ernæring

 


Lars Nybo

Professor mso.

Telefon: 3532 1620 og 2990 5279, mail: nybo@nexs.ku.dk

  • Cykling (landevej)
  • Træning; udholdenhed (endurance performances), væske/varme ifm. cykling, triathlon og maraton

Jonathan Bay
Videnskabelig assistent
Telefon: 2182 3521, mail: jba@nexs.ku.dk

  • Sejlsport

 


Mathias Berg

Ph.d.-studerende

Telefon: 2161 1249, mail: sub@nexs.ku.dk

  • Håndbold

 


Peter Møller Christensen

Ph.d.

Telefon: 27121998, mail: pmch@teamdanmark.dk

  • Roning
  • Kajak
  • Cykling (bane/landevej)
  • Lovlige præstationsfremmende (ergogene) stoffer; bagepulver (bikarbonat), koffein, nitrat etc.

Bente Kiens

Professor

Telefon: 3532 1619 og 2875 1619, mail: bkiens@nexs.ku.dk

  • Performance og ernæring

 


Hans Bonde
Professor
Telefon: 2165 7812, mail: hbonde@nexs.ku.dk

  • OL og politik
  • OL og politik i et historisk lys

Peter Krustrup

Professor mso.

Telefon 3532 1624 og 2116 1530, mail: pkrustrup@nexs.ku.dk

  • Boldspil - herunder kvindefodbold og herrefodbold

  • Kamppræstation og træning; træthed, testning, fysiologi og sundhed 


Thomas P. Gunnarson

Adjunkt

Telefon: 3532 1940 og 2233 1528, mail: Tgunnarsson@nexs.ku.dk

  • Løb (mellem- og langdistance)
  • Kvinde- og herrefodbold 

Mikkel Sørensen
Studielektor
Telefon: 6151 4417, mail: mikkelsport@gmail.com

  • Atletik

 


Jacob Wieneche

Lektor

Telefon: 2443 3590, mail: wienecke@nexs.ku.dk

  • Basketball
  • Motorik og 'superpræstationer' - herunder opmærksomhed, hurtige reaktioner, tilvænning til omgivelserne, koordinering, spil-intelligens.

Eva Wulff Helge
Lektor
Telefon: 3532 0803 og 3035 8803, mail: ewhelge@nexs.ku.dk 

  • Idrætsgymnastik
  • Kvinder, knoglestyrke og idræt
  • Spiseforstyrrelser i sport og fitness

Michael Nyberg
Postdoc.
Telefon: 2683 0635, mail: mnyberg@nexs.ku.dk

  • Fodbold
  • Styrketræning

Sven Brix

Underviser

Telefon: 2372 8900, mail: svb@volleyball.dk

  • Volley

 


Reinhard Stelter
Professor
Telefon: 2344 5666, mail: rstelter@nexs.ku.dk 

  • Præstation og identitet
  • Teamudvikling
  • Coaching i præstationskritiske situationer
  • Eliteidrætskarriere

Anne-Marie Elbe
Lektor
Telefon: +49 170 4 555 111, mail: amelbe@nexs.ku.dk 

  • Sportspsykologi i elitesport

 


Else Trangbæk
Professor emeritus
Telefon: 40 44 27 46, mail: etrangbaek@nexs.ku.dk

  • Idrætshistorie
  • Kvinder, OL-historie
  • Eliteidrættens udvikling

Gertrud Pfister
Professor emeritus
Mail: gpfister@nexs.ku.dk

  • Idræt og køn
  • Muslimske atleter
  • Idrætshistorie

Har du et spørgsmål relateret til et emne, som du ikke kan finde på listen, så kontakt Kristian Levring Madsen på kma@nexs.ku.dk eller 4048 1684. Så finder vi en ekspert hos os eller et andet sted på Københavns Universitet.

Du kan også finde listen over eksperter fra et samlet Københavns Universitet her.