Ebola

Sygdom og vaccine

Forsker Emner
Professor Allan Randrup Thomsen
Institut for International Sundhed, Immunologi og Mikrobiologi
Tlf: 35327871
Mobil: 24804612
Mail: athomsen@sund.ku.dk
  • Virussygdomme, herunder Ebola, influenza, HPV og forkølelse
  • Immunforsvarets betydning for infektionsforløbet
  • Vacciner og vaccineudvikling
Professor Jan Pravsgaard Christensen
Institut for International Sundhed, Immunologi og Mikrobiologi
Tlf: 35327873
Mobil: 30589945
Mail: jpc@sund.ku.dk
  • Virussygdomme, herunder influenza, HPV og ebola.
  • Kroppens immunologiske forsvar
  • Vacciner og vaccineudvikling
  • Typer af sygdomme, der kan vaccineres mod
  • Samspillet mellem vært og sygdomsorganisme
Professor Jens Lundgren
Institut for Klinisk Medicin
2200 København N
Telefon: 35 45 57 51
Mobil: 40879303
E-mail: jdl@cphiv.dk
  • Virussygdomme, herunder HIV, ebola, influenza og viral hepatitis
  • De seneste virus-epidemier
  • Epidemilogiens historie.

Lektor Klaus Bahl Andersen
Institut for Lægemiddeldesign og Farmakologi, Molecular and Cellular Pharmacology
Tlf: 35336327
Mobil: 6177 4427
Mail: kba@sund.ku.dk
  • Antivirale lægemidler
  • Virologi
  • Mikrobiologi

Professor John Mundy

Functional genomics, Biologisk Institut Mobil: 28754278

Mail: mundy@bio.ku.dk

  • GM-plants engineered for medication, including the method behind the experimental drug Z-Mapp (which is intended for ebola-treatment).
  • GM-plants engineered for human antibody production and disease resistance.

Samfundsmæssige perspektiver

Forsker Emner
Lektor og institutleder Helle Samuelsen
Institut for Antropologi
Tlf: 35 32 78 77
Mobil: 28 15 52 33
Mail: h.samuelsen@anthro.ku.dk
  • Medicinsk antropologi
  • Opfattelser af smitte
  • Vestafrika.
Lektor og fungerende studieleder Hanne Overgaard Mogensen
Institut for Antropologi
Tlf: 35 32 34 54
Mail: hanne.mogensen@anthro.ku.dk
  • Medicinsk antropologi
  • Sundhedssystemer
  • Uganda, Zambia, Burkina Faso og Tanzania
Professor Susan Reynolds Whyte
Institut for Antropologi
Tlf: 35 32 34 77
Mail: Susan.Reynolds.Whyte@anthro.ku.dk
  • Sundhedsopfattelser, herunder relationen mellem sygdomsopfattel-se og behandlingsmuligheder
  • Sundhedssystemer og policy
  • Uganda, Tanzania og Kenya
Lektor Bjarke Oxlund
Institut for Antropologi
Tlf: 35 32 34 57
Mobil: 26 14 88 43
Mail: bjarke.oxlund@anthro.ku.dk
  • Medicinsk antropologi
  • Køn/seksualitet
  • Afrika
Lektor Quentin Gausset
Institut for Antropologi
Telefon: 35 32 34 73
Mail: quentin.gausset@anthro.ku.dk
  • Religion, etnicitet og identitet
  • Vest-Afrika (Cameroun, Burkina Faso)
  • Det sydlige Afrika (Syd-Afrika, Botswana, Swaziland, Zambia)
  • Øst-Afrika (Tanzania, Uganda)
Professor Peter Elsass
Institut for Psykologi
Tlf: 35 32 49 29
Mobil: 29 65 99 17
Mail: peter.elsass@psy.ku.dk
  • Sundhedspsykologiske aspekter, herunder:
  • Sundheds- og sygdomsadfærd ift. behandling og forebyggelse
Lektor Jesper Dammeyer
Institut for Psykologi
Tlf: 35 32 48 68
Mail: jesper.dammeyer@psy.ku.dk
  • Sundhedspsykologiske aspekter, herunder:
  • Sundheds- og sygdomsadfærd ift. behandling og forebyggelse
Lektor og centerleder Stig Jensen
Center for Afrikastudier
Mail: sti@teol.ku.dk
Tlf: 35324599
Mobil: 40 93 83 85
  • Den politiske og økonomiske udvikling i Afrika
  • Udviklingspolitik og udviklingsbistand.
Professor Emeritus Holger Bernt Hansen
Center for Afrikastudier
Mail: hbh@teol.ku.dk
Tlf: 3532 2588
Mobil: 26215763
  • Den politiske og økonomiske udvikling i Afrika
  • De samfundsmæssige og økonomiske konsekvenser af Ebola
  • Især følgevirkningerne for lokalsamfundene, specielt i grænseområder
Ekstern lektor Peter Christensen
Studienævnet for Saxo-Instituttet
Tlf:  51302336
Mobil: 50402410
Mail: peter.christensen.lepanto@gmail.com
  • Sygdomshistorie og pandemier gennem historien
Professor og centerleder Mette Hartlev
Center for Retlige Studier i Velfærd og Marked
Mail: Mette.Hartlev@jur.ku.dk
Tlf: +45 35 33 07 50
Mobil: +45 21 19 28 96
  • Sundhedsret
  • Sundhed og menneskerettigheder
  • Bioret og bioetik.
Professor Linda Nielsen
Center for erhvervsret, Det Juridiske Fakultet
Mail: Linda.Nielsen@jur.ku.dk
Tlf: +45 35 32 31 23
Mobil: +45 28 76 31 23
  • Bioret (reguleringen af bioteknologi)
  • Sammenhængen mellem bio-etik og bioret.
Lektor og Centerleder Peter Kjær Mackie Jensen
Master of Disaster Management
Mail: mackie@sund.ku.dk
Tlf: +45 35 32 76 88
  • Katastrofer
  • Katastrofehåndtering
  • Vand, sanitet og miljøhygiejne i ulande
  • Vand-relaterede sygdomme
  • Jordskælv, tørke, oversvømmelser, Kolera.