Islam – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

Nyheder > Ekspertlister > Islam

Islam

Til toppen Danmark og Europa

Forsker

 Emne

Brian Arly Jacobsen

Lektor, ToRS

Telefon +45 51 30 24 81

E-mail: brianj@hum.ku.dk

  • Den offentlige diskurs om muslimer i Danmark

  • Islam og politik i Danmark

  • Lande: Danmark

Catharina Raudvere

Professor, ToRS

Telefon +45 51 30 30 37

E-mail: raudvere@hum.ku.dk

  • Globalisering og religiøse bevægelser

  • Migration, sufisme

  • Lande: Danmark, Sverige, Tyrkiet, Bosnien

Kate Østergaard

Ekstern lektor, ToRS

Telefon: +45 35 32 91 95

E-mail: koesterg@hum.ku.dk

  • Islam i Danmark, konvertitter; muslimske grupperinger; reformisme, islamisme, feminisme; islamiske ritualer

  • Lande: Danmark, Marokko

Birgitte Schepelern Johansen

Lektor, ToRS

kontor +45 51 30 25 70

E-mail: bjohansen@hum.ku.dk

  • Islam i Europa

  • Islam i højere uddannelse

  • Muslimer i sekulære samfund

  • Lande: Europa, Danmark

Heiko Henkel
Lektor, Studieleder,

Institut for Antropologi
Tlf: +45 35 32 44 56
mail: heiko.henkel@anthro.ku.dk

  • Islamiske traditioner i Tyrkiet, Danmark, Europa
  • Religiøse borgere og nationalstaten staten i Danmark og Europa
  • Kampe om anerkendelse: konflikt og integration
  • Lande: Danmark, Tyrkiet, Tyskland, Europa

MellemøstenTil toppen

Forsker

 Emne

Andreas Bandak   

Adjunkt, ToRS

Telefon: +45 51 30 25 14
E-mail: bandak@hum.ku.dk

  • Kristne minoriteter i den arabisk-muslimske verden

  • Lande: Syrien

Claus Valling Pedersen

Lektor, ToRS

Telefon: 51 30 35 88

mobil 28 90 84 27

E-mail: clausp@hum.ku.dk

  • Det moderne Iran, politik, samfund og religion

  • Persisk sprog og litteratur

  • Lande: Iran

Ehab Galal

Lektor, ToRS

Telefon: +45 51 30 07 12

Mobil: +45 31 18 23 05

E-mail: ehab@hum.ku.dk

  • Arabiske og islamiske medier, samspillet mellem medier, mediebrug og folks identitet

  • Demokrati/religion i Mellemøsten

  • Lande: Egypten, Mellemøsten bredt

Jakob Skovgaard-Petersen

Lektor, ToRS

Mobil: +12 02 25 89 121

E-mail: jsp@hum.ku

  • Islamforskning, islamisme, islamisk lov, forholdet mellem sunni- og shia-islam

  • Arabiske medier
  • Lande: Egypten, Syrien, Libanon, Saudi-Arabien

Jørgen Bæk Simonsen

Lektor, ToRS

Telefon: +45 51 30 28 42 E-mail: jbs@hum.ku.dk

  • Islamforskning, islamisme, islamistiske grupperinger

  • Lande: Saudi-Arabien, Abu Dhabi, Bahrain, Oman, Qatar, Syrien, Mellemøsten bredt

Rasmus Chr. Elling

Lektor, ToRS

Telefon: +45 51 30 35 65

E-mail: elling@hum.ku.dk

  • Det moderne Iran, politik, samfund og religion

  • Persisk sprog og litteratur

  • Etniske minoriteter i Iran

  • Lande: Iran

Thomas Jøhnk Hoffmann
Professor (mso)
Afdeling for bibelsk eksegese
Det Teologiske Fakultet
Email: tho@teol.ku.dk
Telefon: +45 35 32 36 57
Mobil: +45 21 48 19 15

  • Islam og politisk islam
  • Koranen
  • Muhammad
  • Religion
  • Qur'an
  • Lande: ”Mellemøsten bredt” og ”Vesten bredt”

NordafrikaTil toppen

Forsker

 Emne

Kate Østergaard

Ekstern lektor, ToRS

Telefon: +45 35 32 91 95

E-mail: koesterg@hum.ku.dk

  • Islam i Danmark

  • Konvertitter; muslimske grupperinger; reformisme, islamisme, feminisme; islamiske ritualer

  • Lande: Danmark, Marokko


AsienTil toppen

 Forsker

Emne

Ildiko Beller-Hann

Lektor, ToRS

Telefon: +45 35 32 96 11

Mobil: +45 51 30 24 62

E-mail: ildiko@hum.ku.dk

  • Islam i Vestkina, Centralasien og Tyrkiet

  • Tyrkisk filologi, den tyrkisktalende verdens historie og socialantropologi,

  • Lokalhistorie, slægtskab og sociale netværk blandt uighurerne i Kinas Xinjiang-provins

  • Lande: Vestkina (Xinjiang), Centralasien (Kazakhstan), Tyrkiet

Miriam Koktvedgaard Zeitzen

Postdoc, ToRS

Telefon: +45 51 30 07 07

E-mail: miriamz@hum.ku.dk

  • Muslimsk polygami; køn og slægtskab

  • Lande: Malaysia

Ravinder Kaur

Lektor, Centerleder, ToRS

Telefon: +45 51 30 27 05

Mobil: +45 21 23 34 21

E-mail: rkaur@hum.ku.dk

  • Islam

  • Postkoloniale statsdannelser

  • Moderne identitetsdannelse

  • Globalisering, kulturhistorie, terrorisme, politisk vold

  • Lande: Indien, Pakistan, Sydasien

Til toppen