Kontakt – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

Nyheder > Kontakt


Pressekontakt

Københavns Universitets pressemeddelelser her på nyhedssitet bliver skrevet af kommunikationsmedarbejdere fra universitetets fakulteter og fællesadministration. Herunder kan du finde en liste med kontaktoplysninger til pressekontaktpersoner. 

Har du brug for at finde en bestemt medarbejder, kan du også benytte universitetets telefonbog eller du kan søge efter en forsker i vores forskningsdatabase.

Kontakt venligst KU Kommunikation, hvis du vil tale med rektor eller prorektor.

KU Kommunikation - Fællesadministrationen

NavnTitelTelefonMobilE-mail
Lene Düwel Andersen Kommunikationskonsulent 35324268 28754268 lend@adm.ku.dk
Liv Alfast Strøm Kommunikationskonsulent 35337988 26553675 liva@adm.ku.dk
Anna Høxbro Bak Kommunikationskonsulent 35324270 22640355 bak@adm.ku.dk

Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet

NavnTitelTelefonMobilE-mail
Gitte Frandsen Pressemedarbejder 35321263 51298005 gitte.frandsen@sund.ku.dk
Anéh Christina Hajdu Kommunikationschef 35327863 21222692 aneh.hajdu@sund.ku.dk
Kristine Snedker Pressemedarbejder 35334186 23648842 kristine.snedker@sund.ku.dk
Andreas Westergaard Pressemedarbejder 53593280 andreas.westergaard@sund.ku.dk


Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet

NavnTitelTelefonMobilE-mail
Katherina Killander Kommunikationsmedarbejder 35322173 51680412 klu@science.ku.dk
Svend Thaning Pressemedarbejder 35324281 28754281 svt@science.ku.dk
Thomas Johansen Redaktør  28754297 thjo@science.ku.dk

Det Humanistiske Fakultet

NavnTitelTelefonMobilE-mail
Pernille Munch Toldam Kommunikationsmedarbejder 29924169 pmunch@hum.ku.dk
Carsten Hansen Kommunikationsmedarbejder 28758023 carstenhansen@hum.ku.dk

Det Samfundsvidenskabelige Fakultet

NavnTitelTelefonMobilE-mail
Janni Brixen Kommunikationskonsulent 35334152 93565257 jab@samf.ku.dk

Det Juridiske Fakultet

NavnTitelTelefonMobilE-mail
Lise Steen Nielsen Kommunikationsmedarbejder 35320873 21328005 lise.steen.nielsen@jur.ku.dk

Det Teologiske Fakultet

NavnTitelTelefonMobilE-mail
Alice Petersen kommunikationsmedarbejder 35325368 20569834 alp@teol.ku.dk

 

Uddannelsesservice

NavnTitelTelefonMobilE-mail
Anni Søborg Vicedirektør 35322928  28752928 asbe@adm.ku.dk 
Pernille Kindtler Chefkonsulent 35322893 51201893 pki@adm.ku.dk