Kontakt – Københavns Universitet

Nyheder > Kontakt


Pressekontakt

Københavns Universitets pressemeddelelser her på nyhedssitet bliver skrevet af kommunikationsmedarbejdere fra universitetets fakulteter og fællesadministration. Herunder kan du finde en liste med kontaktoplysninger til pressekontaktpersoner.

Har du brug for at finde en bestemt medarbejder, kan du også benytte universitetets telefonbog eller du kan søge efter en forsker i vores forskningsdatabase.

Ved spørgsmål om forsknings- og uddannelsespolitik til rektor eller prorektor kontakt KU Kommunikation.
Ved andre henvendelser er du velkommen til at kontakte en af nedenstående pressekontaktpersoner

KU Kommunikation

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Charlotte Autzen Chefkonsulent 35 32 42 64 28 75 42 64 chau@adm.ku.dk
Christian Hedegaard Kommunikationsrådgiver 35 33 21 77 31 14 87 82 ch@adm.ku.dk
Liv Alfast Strøm Kommunikationsrådgiver 35 33 79 88 26 55 36 75 liva@adm.ku.dk

Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Gitte Frandsen Pressemedarbejder 35 32 12 63 51 29 80 05 gitte.frandsen@sund.ku.dk
Anéh Christina Hajdu Kommunikationschef 35 32 78 63 21 22 26 92 aneh.hajdu@sund.ku.dk
Cecilie Krabbe Pressemedarbejder 93 56 59 11 cecilie.krabbe@sund.ku.dk
Kristine Snedker Pressemedarbejder 35 33 41 86 23 64 88 42 kristine.snedker@sund.ku.dk
Mathias Traczyk Pressemedarbejder 35 33 08 87 93 56 58 35 mathias.traczyk@sund.ku.dk
Andreas Westergaard Pressemedarbejder 53 59 32 80 andreas.westergaard@sund.ku.dk


Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Svend Thaning Pressemedarbejder 28 75 42 81 svt@science.ku.dk
Maria Hornbek Pressemedarbejder 22 95 42 83 maho@science.ku.dk
Michael Skov Jensen Pressemedarbejder 93 56 58 97

msj@science.ku.dk

Birgitte Lyhne Kommunikationschef  93 56 58 64 blb@science.ku.dk

Det Humanistiske Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Henrik Friis Konst. kommunikationschef 20 56 91 12 henrik@hum.ku.dk
Carsten Hansen Kommunikationsmedarbejder 28 75 80 23 carstenhansen@hum.ku.dk

Det Samfundsvidenskabelige Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Janni Brixen Kommunikationskonsulent 35 33 41 52 93 56 52 57 jab@samf.ku.dk

Det Juridiske Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Lise Steen Nielsen Kommunikationsmedarbejder 35 32 08 73 21 32 80 05 lise.steen.nielsen@jur.ku.dk

Det Teologiske Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Alice Petersen kommunikationsmedarbejder 35 32 53 68 20 56 98 34 alp@teol.ku.dk

Uddannelsesservice

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Pernille Kindtler Sektionschef 35 32 28 93 51 20 18 93 pki@adm.ku.dk