Pressekontakt

Københavns Universitets pressemeddelelser her på nyhedssitet bliver skrevet af kommunikationsmedarbejdere fra universitetets fakulteter og fællesadministration. Herunder kan du finde en liste med kontaktoplysninger til pressekontaktpersoner.

Har du brug for at finde en bestemt medarbejder, kan du også benytte universitetets telefonbog, eller du kan søge efter en forsker i vores forskningsdatabase.

Ved spørgsmål om forsknings- og uddannelsespolitik til rektor eller prorektor, kontakt KU Kommunikation.
Ved andre henvendelser er du velkommen til at kontakte en af nedenstående pressekontaktpersoner.

KU Kommunikation

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Christian Hedegaard Kommunikationsrådgiver 35 33 21 77 31 14 87 82 ch@adm.ku.dk

Det Humanistiske Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Carsten Munk Hansen Kommunikationsmedarbejder 28 75 80 23 carstenhansen@hum.ku.dk 
Pernille Munch Toldam Kommunikationsmedarbejder 29 92 41 69 pmunch@hum.ku.dk 

Det Juridiske Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Lise Steen Nielsen Kommunikationsmedarbejder 35 32 08 73 21 32 80 05 lise.steen.nielsen@jur.ku.dk

Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Ida Eriksen Pressemedarbejder 93 51 60 02 ier@science.ku.dk
Maria Hornbek Pressemedarbejder 22 95 42 83 maho@science.ku.dk
Michael Skov Jensen Pressemedarbejder 93 56 58 97 msj@science.ku.dk

Det Samfundsvidenskabelige Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Line Louise Bahner Impact medarbejder 35 33 60 89 liba@samf.ku.dk

Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Thomas Fahrenkrug Kommunikationschef (konst.) 93 56 57 97 thomas.fahrenkrug@sund.ku.dk
Mathias Traczyk Pressemedarbejder 35 33 08 87 93 56 58 35 mathias.traczyk@sund.ku.dk
Cecilie Krabbe Pressemedarbejder 93 56 59 11 cecilie.krabbe@sund.ku.dk
Amanda Nybroe Rohde Pressemedarbejder 23 64 94 25 amanda.rohde@sund.ku.dk
Anders Buch-Larsen Pressemedarbejder 93 50 94 24 anders.bl@sund.ku.dk

Det Teologiske Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Rose Marie Balslev Willert Kommunikationsmedarbejder 50 62 48 60 rmw@teol.ku.dk

Uddannelsesservice

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Pernille Kindtler Sektionschef 35 32 28 93 51 20 18 93 pki@adm.ku.dk