Kontakt – Københavns Universitet

Nyheder > Kontakt


Pressekontakt

Københavns Universitets pressemeddelelser her på nyhedssitet bliver skrevet af kommunikationsmedarbejdere fra universitetets fakulteter og fællesadministration. Herunder kan du finde en liste med kontaktoplysninger til pressekontaktpersoner.

Har du brug for at finde en bestemt medarbejder, kan du også benytte universitetets telefonbog eller du kan søge efter en forsker i vores forskningsdatabase.

Ved spørgsmål om forsknings- og uddannelsespolitik til rektor eller prorektor kontakt KU Kommunikation.
Ved andre henvendelser er du velkommen til at kontakte en af nedenstående pressekontaktpersoner

KU Kommunikation

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Charlotte Autzen Chefkonsulent 35 32 42 64 28 75 42 64 chau@adm.ku.dk
Christian Hedegaard Kommunikationsrådgiver 35 33 21 77 ch@adm.ku.dk
Liv Alfast Strøm Kommunikationsrådgiver 35 33 79 88 26 55 36 75 liva@adm.ku.dk

Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Gitte Frandsen Pressemedarbejder 35321263 51298005 gitte.frandsen@sund.ku.dk
Anéh Christina Hajdu Kommunikationschef 35327863 21222692 aneh.hajdu@sund.ku.dk
Kristine Snedker Pressemedarbejder 35334186 23648842 kristine.snedker@sund.ku.dk
Andreas Westergaard Pressemedarbejder 53593280 andreas.westergaard@sund.ku.dk


Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Svend Thaning Pressemedarbejder 35324281 28754281 svt@science.ku.dk
Nanna Birk Pressekontakt 22954283 nbj@science.ku.dk
Michael Skov Jensen Pressekontakt 93565897

msj@science.ku.dk

Birgitte Lyhne Kommunikationschef  93565864 blb@science.ku.dk

Det Humanistiske Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Pernille Munch Toldam Kommunikationsmedarbejder 29924169 pmunch@hum.ku.dk
Carsten Hansen Kommunikationsmedarbejder 28758023 carstenhansen@hum.ku.dk

Det Samfundsvidenskabelige Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Janni Brixen Kommunikationskonsulent 35334152 93565257 jab@samf.ku.dk

Det Juridiske Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Lise Steen Nielsen Kommunikationsmedarbejder 35320873 21328005 lise.steen.nielsen@jur.ku.dk

Det Teologiske Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Alice Petersen kommunikationsmedarbejder 35325368 20569834 alp@teol.ku.dk

 

Uddannelsesservice

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Anni Søborg Vicedirektør 35322928  28752928 asbe@adm.ku.dk 
Pernille Kindtler Sektionschef 35322893 51201893 pki@adm.ku.dk