Pressekontakt

Herunder kan du finde kontaktoplysninger til pressekontaktpersoner på Københavns Universitet.

Har du brug for at finde en bestemt medarbejder, kan du også benytte universitetets telefonbog, eller du kan søge efter en forsker i vores ekspertlister eller forskningsdatabase.

Spørgsmål om forsknings- og uddannelsespolitik til rektor eller prorektorerne:

Kontakt vicedirektør for kommunikation Jasper Steen Winkel på jsw@adm.ku.dk.

Generelle pressehenvendelser vedrørende Københavns Universitet;
kontakt KU Kommunikation:

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Christian Hedegaard Kommunikationsrådgiver 35 33 21 77 31 14 87 82 ch@adm.ku.dk

Henvendelser om forskning og forskningsresultater;
kontakt fakulteternes pressemedarbejdere:

Det Humanistiske Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Carsten Munk Hansen Kommunikationsmedarbejder 28 75 80 23 carstenhansen@hum.ku.dk
Pernille Munch Toldam Kommunikationsmedarbejder 29 92 41 69 pmunch@hum.ku.dk

Det Juridiske Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Lene Juhl Friedrichsen Kommunikationsmedarbejder 35 32 40 59 lene.juhl.friedrichsen@jur.ku.dk

Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Ida Eriksen Pressemedarbejder 93 51 60 02 ier@science.ku.dk
Maria Hornbek Pressemedarbejder 22 95 42 83 maho@science.ku.dk
Michael Skov Jensen Pressemedarbejder 93 56 58 97 msj@science.ku.dk

Det Samfundsvidenskabelige Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Line Louise Bahner Impactmedarbejder 35 33 60 89 liba@samf.ku.dk
Rune Heiberg Hansen Chef for udvikling og kommunikation 35 32 51 71 30 10 49 65 rune.heiberg@samf.ku.dk
Søren Bang Journalist 35 33 29 33 29 21 09 73 sba@samf.ku.dk

Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Thomas Fahrenkrug Kommunikationschef 93 56 57 97 thomas.fahrenkrug@sund.ku.dk
Mathias Traczyk Pressemedarbejder 35 33 08 87 93 56 58 35 mathias.traczyk@sund.ku.dk
Amanda Nybroe Rohde Pressemedarbejder 23 64 94 25 amanda.rohde@sund.ku.dk

Det Teologiske Fakultet

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Kommunikationsafdelingen komm@teol.ku.dk

Uddannelser & Studerende

Navn Titel Telefon Mobil E-mail
Pernille Kindtler Sektionschef 35 32 28 93 51 20 18 93 pki@adm.ku.dk