5. december 2025

Søskenderoller ændrer sig, når mor eller far dør

Korea

Ældste sønner åbner pengepungen, mens ældste døtre tager plejen. Et nyt studie fra Københavns Universitet viser, hvordan koreanske søskende fordeler støtten til forældre gennem enkestandens faser.

Ældre koreansk kvinde sidder med sin søn i en sofa.
Foto: shindz, Flickr

Når en forælder mister sin partner, ændrer familiens dynamik sig markant. Men hvem træder til – og hvem trækker sig? Det har forskere undersøgt i et omfattende studie af 676 koreanske familier med i alt 2.351 voksne børn.

“Vi ser, at støtte ikke bare handler om køn, men om en kompleks kombination af fødselsrækkefølge, søskendefordeling og timing,” siger Mengni Chen, adjunkt ved Københavns Universitet, som står bag studiet.

Støtten topper – og falder igen

Undersøgelsen tegner tydelige mønstre: Ældste sønner øger deres økonomiske støtte mest i den tidlige enkestand – men trækker sig igen efter et par år. Ældste døtre tager hovedansvaret for pleje af den døende forælder i den terminale fase. Yngre sønner er mindst tilbøjelige til at hjælpe – både med pleje af den døende forælder og med at flytte ind hos den efterladte forælder.

“Ældste sønner træder typisk til med penge, mens ældste døtre tager sig af plejen – men begge roller er midlertidige,” forklarer Mengni Chen.

Studiet viser, at støtten fra børnene stiger kraftigt lige efter dødsfaldet, men falder markant i senere faser. Ifølge Mengni Chen peger det på et behov for handling:

“Det kunne bidrage til at mindske den voksende byrde ved ældrepleje, hvis man havde en mere afbalanceret fordeling af omsorgsopgaverne blandt alle familiemedlemmer under overgangen til enketilværelsen, uanset køn og fødselsrækkefølge. Det samme kunne en udvidet adgang til professionel pleje i livets sidste fase,” nævner hun.

Kulturelt skifte på vej?

Mengni Chen fremhæver, at resultaterne udfordrer traditionelle patriarkalske normer i Korea:

“Det er bemærkelsesværdigt, at døtre – især den ældste – spiller en så central rolle i kritiske faser. Dette kan bidrage til en bredere kulturel ændring fra sønnepræference til datterpræference,” slutter hun.

Studiet, som bærer titlen ‘Sibling Dynamics in Adult Children's Support Across Parental Widowhood Phases in Korea’, har Mengni Chen forfattet sammen med Dahye Kim, Hong Kong Baptist University. Det er publiceret i Journal of Marriage and Family  – læs studiet her.

Kontakt

Mengni Chen, adjunkt
Sociologisk Institut
E-mail:
T: 35 33 52 83

Simon Knokgaard Halskov
KU Kommunikation
E-mail: skha@adm.ku.dk 
M: 93 56 53 29

Emner

Læs også